Co to jest tradycyjny masaż tajski?

Masaż tajski znany również w swojej tradycyjnej medycznej formie jako Nuad bo-Rarn jest orientalnym leczniczym systemem pracy z ciałem, umysłem i duchem stosowanym powszechnie w Tajlandii. Niektórzy nazywają go jogą dla leniwych, ponieważ odbiorca w jego trakcie jest całkowicie odziany w luźne nie krępujące ruchów ubranie oraz leży bądź siedzi biernie na macie podczas gdy masażysta powoli układa klienta w różne rozciągające pozy zaczerpnięte z jogi mające na celu uwolnić napięcie w organizmie. Ale to nie wszystko, masażysta również uciska energetyczne punkty uciskowe u klienta, używając do tego nasady dłoni, kciuków, łokci, przedramion i stóp jako narzędzi stymulacji. Punkty energetyczne w tradycji tajskiej przebiegają wzdłuż ludzkiego ciała i umiejscowione są na ponad 72,000 liniach energetycznych znanych pod nazwą 'sen'. Masaż tajski koncentruje się jednak tylko na 10 najważniejszych z nich.

W tradycyjnej formie tego masażu trwającej od dwóch do czterech godzin, sesję zaczyna się głównie od stóp, a kończy na głowie. Dla początkującego odbiorcy masaż ten może być momentami dosyć bolesny, dlatego przed pierwszą sesją należy poprosić masażystę o nieco łagodniejszą formę jego aplikacji. W skrócie można określić ten rodzaj masażu kombinacją jogi, akupresury, shiatsu i medytacji. Jako że sesja odbywa się bez użycia jakichkolwiek olejków, może to być idealna forma masażu dla ludzi nieśmiałych i skromnych, którzy szukają sposobu na uwolnienie się od napięć mięśniowych i emocjonalnych, pobudzenie przepływu życiodajnej energii w kanałach energetycznych oraz na ogólne poprawienie stanu zdrowia i samopoczucia.

W dzisiejszych czasach masaż tajski dzielimy na dwa style, ten łagodniejszy północny (prowincja Chiang-mai) i ten szybszy, bardziej intensywny południowy (Bangkok). Styl ze stolicy jest popularny w całym królestwie Tajlandii, północny styl bardziej zyskuje obecnie na swej popularności w zachodnich krajach. Do wpływów, które tworzyły fundamenty pod oba style można dziś zaliczyć: buddyzm, ajurwedę, jogę, wpływy medycyny i kultury chińskiej i innych kultur oraz wpływy lokalnej medycyny tajskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *