Pochodzenie masażu tajskiego

Masaż tajski liczy sobie już ponad 2000 lat. W Tajlandii jest zaliczany do jednej z czterech głównych gałęzi medycyny. Do pozostałych trzech zaliczamy wiedzę o ziołach, odżywianiu i dietetyce oraz praktyki duchowe.

Za ojca masażu tajskiego uważa się Jivaka Kumar Bhaccha znanego w Tajlandii jako Jivaka Shivago Komarpaj, który był osobistym doktorem Bimbisara, króla imperium Magadha w północnych Indach (558 p.n.e. – 491 p.n.e.). Były to też czasy współczesne Buddzie, wokół którego tworzyła się społeczność podążająca za jego ówczesnymi naukami. Jivaka był w centrum tej społeczności i prawdopodobnie jej przewodził. Stąd też wzmianki o Jivaka można odszukać w pismach Therawady – najdłużej istniejącej szkoły buddyjskiej spośród wczesnych szkół buddyjskich.

Migracja mnichów z Indii do Tajlandii nastąpiła około 200 lat p.n.e. powodując rozkwit wiedzy medycznej i rozpowszechniając zalety masażu wśród lokalnej ludności. Masaż tajski jako sztuka i dziedzina leczenia była przekazywana początkowo z pokolenia na pokolenie w formie tradycji ustnej. Adepci chcący zgłębić tajniki tej umiejętności musieli kształcić się przez wiele lat u doświadczonych mistrzów tego kunsztu zanim sami mogli podjąć praktykę. Ogólnie rzecz biorąc, nauki były podtrzymywane przez mnichów i mniszki w buddyjskich świątyniach, które miały ogromne znaczenie dla tajów. W przeszłości ludzie gromadzili się w miejscach kultu praktycznie przy każdej okazji. Każdy mógł tu przyjść po schronienie, pomoc medyczną, edukację czy duchową odnowę.

Większość udokumentowanych pisemnie materiałów na temat masażu tajskiego została zniszczona podczas ataku birmijskich wojsk na królewską stolicę Ayutthia w 1767. W świątyni Sala Moh Nuat (galeria masażu tajskiego) potocznie nazywanej Wat Po w Bangkoku, można podziwiać ocalałą wiedzę wyrytą na płytach kamiennych ilustrujących techniki stosowania tego jakże pięknego i efektywnego stylu masażu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *