Masaż tajski stemplami ziołowymi

Mój pierwszy kontakt z stemplami ziołowymi miał miejsce w Chiang Mai, miasto w północnej Tajlandii. Tam też nauczyłem się jak je stosować i zrozumiałem ich dobroczynne działanie na ludzkie ciało. Chciałbym w tym poście pokrótce przybliżyć tą jakże skuteczną formę niekonwencjonalnego leczenia poprzez stosowanie tajskich mieszanek ziołowych.

stemple-ziolowe
Fot: Radek Długosz

Krótko o historii

Praktyka stosowania ziół w Tajlandii ma już prawie pięć tysięcy lat. Dziś znany jest ich leczniczy wpływ na ludzkie ciało dzięki wiedzy o roślinach leczniczych i żmudnym badaniom przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Terapia stemplami została początkowo zaprojektowana dla uśmierzania bóli i stanów zapalnych. Niektórzy wierzą, że technika stosowania stempli ziołowych została początkowo zaprezentowana Tajom przez indyjskich mnichów, którzy również założyli pierwsze buddyjskie klasztory w Tajlandii około 200 lat przed naszą erą. Inni z kolei uważają, że ich pochodzenie ma swe źródło i czerpie swą wiedzę z rodzimej ludowej medycyny przekazywanej drogą ustną przez mistrzów tej techniki. W starożytności były używane przez członków rodziny królewskiej ale również żołnierzy wracających z bitwy. W obecnych czasach masaż stemplami ziołowymi utrzymuje swą popularność na terenie całego Królestwa Tajlandii równocześnie zyskuje też coraz więcej zwolenników w różnych zakątkach świata, głównie w ośrodkach spa i gabinetach masażu na całym świecie.

Skład, stosowanie i działanie

W Tajlandii selektywnie dobrane mieszanki ziołowe o terapeutycznym działaniu są powszechnie stosowane w połączeniu z masażem i tajską refleksologią. Mają one za zadanie nie tylko wzmocnić siłę uzdrawiającego dotyku masażysty, ale przede wszystkim polepszyć ogólny stan zdrowia i samopoczucie osoby masowanej. Zioła lecznicze takie jak tamaryndowiec indyjski, limonki kaffir, trawa cytrynowa, kurkuma, liście eukaliptusa, imbir lekarski i cynamonowiec kamforowy miesza się zgodnie ze starożytnymi recepturami i wiąże w bawełniane torebki, które po wcześniejszym na parze podgrzaniu, delikatnie i okrężnymi ruchami wmasowuje się w ciało klienta. Stemple ziołowe można również stosować na zimno, należy wtedy uprzednio podgrzać je na parze by uwolnić pożyteczne alkaloidy zawarte w ziołach by później je schłodzić lub zamrozić. W takiej formie można je stosować na ciało klienta w celu redukcji opuchlizny lub bólu.

W zależności od schorzenia stosuje się różne kombinacje ziół. Mają one działanie silnie odprężające, przeciwbólowe, przynoszą ulgę w stanie przemęczenia emocjonalnego i fizycznego, pobudzają przemianę materii i przepływ życiowej energii, stymulują narządy wewnętrzne, niwelują migreny, napięcia mięśniowe i bóle pleców oraz polepszają krążenie krwi i limfy w organizmie.

w trakcie przygotowywania stempli
w trakcie przygotowywania stempli
gotowa mieszanka ziołowa
gotowa mieszanka ziołowa
pierwszy-stempel
pierwszy stempel ziołowy
przepis-na-stemple
przepis na stemple ziołowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *