Masaż aromaterapeutyczny – wskazania i przeciwwskazania

Istnieje wiele potwierdzonych badaniami dowodów na pozytywne oddziaływanie olejków eterycznych na ludzki organizm. Zanim zaczniesz jednak stosować aromaterapię w masażu w sposób prawidłowy wiedz, że istnieje również wiele przeciwwskazań, o których należy mieć świadomość.

Wskazania do masażu aromaterapeutycznego

Masaż aromaterapeutyczny jest bardzo efektywnym sposobem na pobudzanie naturalnego systemu odpornościowego do efektywniejszego działania dlatego jest specjalnie polecany w utrzymywaniu ogólnego dobrego stanu zdrowia, redukcji napięć mięśniowych i zwiększaniu cyrkulacji krwi i limfy. Przykładowe zastosowanie poszczególnych olejków eterycznych w masażu terapeutycznym najlepiej zobrazuje poniższa tabela. O sposobach ich łączenia możesz przeczytać w moim wcześniejszym poście „Aromaterapia i masaż„.

RODZAJ SCHORZENIA RODZAJ OLEJKU ETERYCZNEGO
grzybica skóry Prawdziwa Lawenda, Drzewo Herbaciane, Cytryna
siniaki, stłuczenia Słodki Majeranek, Pelargonia, Prawdziwa Lawenda
oparzenia Prawdziwa Lawenda
skaleczenia, zadrapania Drzewo Herbaciane, Prawdziwa Lawenda, Cyprys
przewlekły kaszel Słodki Majeranek, Rozmaryn, Mięta Pieprzowa
bóle głowy Prawdziwa Lawenda, Mięta Pieprzowa, Rzymski Rumianek, Drzewo Sandałowe
na odstraszanie owadów Mięta Pieprzowa, Drzewo Herbaciane, Trawa cytrynowa, Prawdziwa Lawenda
bezsenność Prawdziwa Lawenda, Słodki Majeranek, Rzymski Rumianek, Niemiecki Rumianek, Słodka Pomarańcza, Bergamotka, Szałwia, Róża, Wetiweria Pachnąca, Mandarynka
skurcze mięśniowe i sztywność stawów Prawdziwa Lawenda, Słodki Majeranek, Rozmaryn, Czarny Pieprz, Imbir
mdłości, nudności Mięta Pieprzowa, Prawdziwa Lawenda
bóle mięśniowe Owoc Jałowca, Rozmaryn CT1, Eukaliptus Gałkowy, Czarny Pieprz, Imbir
problemy z krążeniem krwi Słodki Majeranek, Owoc Jałowca, Rozmaryn CT1, Eukaliptus Gałkowy, Czarny Pieprz, Imbir
po leczeniu urazów mięśniowych u atletów Trawa cytrynowa
na wzmocnienie tkanki łącznej Wetiweria Pachnąca
działanie rozgrzewające Czarny Pieprz
działanie chłodzące Mięta Pieprzowa
działanie rozgrzewająco chłodzące Mentol
napięcie nerwowe i stress Rzymski Rumianek, Niemiecki Rumianek, Drzewo Cedrowe, Cyprys, Pelargonia, Prawdziwa Lawenda, Paczuli, Słodki Majeranek, Róża, Ylang Ylang, Jaśmin, Sandałowy, Melisa
do medytacji Frankincense
niepokój Bergamotka, Prawdziwa Lawenda, Ylang Ylang, Pelargonia, Róża, Słodki Majeranek
depresja Bergamotka, Słodka Bazylia, Czerwony Tymianek, Prawdziwa Lawenda, Jaśmin, Szałwia, Mandarynka, Słodka Pomarańcza, Sandałowy
przemęczenie i wyczerpanie nerwowe Słodka Bazylia, Eukaliptus Gałkowy, Mięta Pieprzowa, Imbir, Prawdziwa Lawenda, Trawa cytrynowa, Rozmaryn CT1, Szkocka Sosna, Wetiweria Pachnąca
na złość i gniew Rzymski Rumianek, Niemiecki Rumianek, Słodki Majeranek, Ylang Ylang, Melisa
smutek, żal, zmartwienie, rozpacz Frankincense, Słodki Majeranek, Róża, Prawdziwa Lawenda
na zatory w zatokach Eukaliptus, Słodka Bazylia, Mięta Pieprzowa, Rozmaryn, Drzewo Herbaciane

 

Przeciwwskazania do masażu aromaterapeutycznego

Niektórzy terapeuci o niskiej wiedzy terapeutycznej na temat działania poszczególnych olejków esencjonalnych stosują gotowe ich mieszanki w swych masażach nie znając ich dokładnego działania. Wyciągi roślinne są łatwo i szybko wchłaniane przez skórę a nasz organizm traktuje je jak chemiczną substancję i rozprowadza po całym ciele niczym lekarstwo. Bez odpowiedniego wywiadu przed sesją masażu i przy aplikacji zbyt dużej ilości olejku w stosunku to środka poślizgowego może to kosztować odbiorcę powikłaniami zdrowotnymi a w najlżejszym wypadku jedynie podrażnieniem skóry. Dlatego pamiętaj o tym, że olejki eteryczne mogą przynieść wiele złego jeśli stosuje się je w zbyt wysokich dawkach lub w nieodpowiedni sposób. Tak samo jak nieodpowiednie stosowanie lekarstw.

Australijska szkoła aromaterapii wyróżnia następujące przeciwwskazania do masażu: w stanach pooperacyjnych, po spożyciu dużych ilości alkoholu, przy pustym lub pełnym żołądku, przy raku i chorobach zagrażających życiu, w połączeniu z lekami psychotropowymi, przy odmach i obrzękach, przy astmie i ostrym zapaleniu oskrzeli, przy epilepsji, w czasie gorączki, grypy i stanach zakaźnych, przy żylakach nóg z historią zakrzepów, przy otyłości i trudnościach z pozbywaniem się toksyn z organizmu, w trakcie migreny, przy chorobach i infekcjach skórnych, przy świeżych zadrapaniach i skaleczeniach, przy nabrzmiałych węzłach chłonnych, w trakcie ciąży, przy aktywnym artretyzmie, przy nadzwyczaj wysokim i niskim ciśnieniu krwi, u ludzi w wieku ponad 65 lat, przy alergiach na określone wyciągi. Niektóre z wyżej przedstawionych przeciwwskazań mogą być leczone aromaterapią ale tylko i wyłącznie pod okiem doświadczonego aromaterapeuty.

Absolutnie nie należy używać olejków eterycznych w początkowej fazie ciąży i u dzieci poniżej 1 roku życia!

Przechowywanie olejków eterycznych i kontrola ich jakości

  1. Nigdy nie używaj przeterminowanych olejków w masażu aromaterapeutycznym.
  2. Do masażu aromaterapeutycznego używaj tylko wysoko jakościowych i 100% czystych sprawdzonych olejków esencjonalnych.
  3. Przechowuj olejki w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej szczelnie zamknięte w drewnianym pudełku, z dala od promieni słonecznych i źródeł ciepła.

2 myśli w temacie “Masaż aromaterapeutyczny – wskazania i przeciwwskazania

  1. Masaż aromaterapeutyczny, który wykorzystuje olejki eteryczne, uchodzi za jedną z najprzyjemniejszych metod relaksacyjnych, która zapewnia odnowę biologiczną organizmu. Masaż całego ciała odpręża i redukuje napięcie psychiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *