Aromaterapia łagodzi stres u nauczycieli

Nowe badania donoszą, że aromaterapia może uśmierzyć stres spowodowany wykonywaniem pracy nauczyciela. Badania te przeprowadzono na Tajwanie na 29 nauczycielach uczących w szkołach podstawowych.

bergamota, cytryniec bergamotka, Citrus bergamium
Bergamota, źródło: Wikipedia

Jako że rozpylanie olejków eterycznych może odświeżyć w człowieku objawy astmy wykluczono z eksperymentu pedagogów u których odnotowano wcześniejsze przypadki tej choroby. Z badań wyłączono również edukatorów z chorobami serca i nadciśnienia.

Na eksperyment składały się 2 fazy które miały za zadanie sprawdzić efekty aromaterapii. W pierwszej fazie poddano badanych dwóm testom. Pierwszy z nich z użyciem 100% naturalnego olejku bergamotki oraz drugi z wykorzystaniem syntetycznego zapachu bergamotki jako środka placebo. W obu przypadkach nie poinformowano badanych o tym który olejek jest prawdziwy, a który sztuczny.

Każdy z uczestników został poddany tym testom dwukrotnie. Najpierw zastosowano kurację na nauczycielach po ciężkim dniu pracy w sytuacji gdy mieli za sobą więcej niż cztery zajęcia dziennie, a innym razem po spokojnym dniu pracy gdzie wykładali przedmiot dla mniej niż dwóch klas. Aplikacja aromaterapeutyczna odbywała się zaraz po zajęciach a przerwa między doświadczeniami trwać miała pełny tydzień.

Druga faza eksperymentu polegała na przeanalizowaniu wydajności ów aromaterapii na nauczycielach w opisanych wyżej sytuacjach. Mierząc puls uczestnikom obliczano aktywność autonomicznego układu nerwowego.

Okazało się że chociaż badani nie potrafili odróżnić zapachu olejku naturalnego od syntetycznego to jednak olejek  naturalny oddziaływał na nich pro zdrowotnie i relaksująco a syntetyk nie działał wcale. Jest to dowód, że naturalnie pozyskiwany olejek bergamotki jest lepszym wyborem do zwalczania stresu.

Pomimo tego, że wykorzystanie naturalnego olejku bergamotki pomogło zwalczyć stres wielu nauczycielom z natłokiem pracy to okazało się, że miał on słaby wpływ na młodych nauczycieli biorących udział w eksperymencie i praktycznie zerowy na tych z nieprawidłowym wskaźnikiem masy ciała BMI.

Rezultaty opublikowano w Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine

17 myśli w temacie “Aromaterapia łagodzi stres u nauczycieli

  1. nom nie wszystko da się oszukać, syntetyk zawsze pozostanie tylko i wyłącznie syntetykiem i zmienić się tego nie da.
    To tak trochę jakby próbować pić sztuczną kawę, albo palić tytoń, który nie jest tytoniem…

  2. myślę, że aromaterapia jako fantastyczna technika relaksacyjna, jest w stanie złagodzić stres każdej grupy zawodowej…:) a co do sztucznych odpowiedników aromatów to zgadzam się z Zieloną

  3. Aromaterapia staje się coraz popularniejszą i bardziej docenianą metodą pozbywania się stresu, a specjalne kompozycje olejków stosowane są w masażu na konkretne dolegliwości.

  4. Aromaterapia świetnie odpręża zmęczone umysły i ciała. Co do oryginałów i falsyfikatów, to zdecydowanie, oryginały działają jak należy a syntetyki, cóż, jedynie pachną.

  5. Zgodzę się w 100 % 🙂 Aromaterapia z pewnością łagodzi stres u ludzi oraz pozwala odprężyć swoje ciało. W dodatku z czasem staję się coraz bardziej popularna co jest jak najbardziej na plus.

  6. Uwielbiam aromaterapię. Żałuję tylko, że poznałam ją tak późno i dopiero przy okazji masażu świecą, ale jak to mówią, lepiej późno niż wcale 🙂

  7. Przy aromaterapii kluczowe jest wybranie odpowiedniego olejku eterycznego dla siebie. Olejek powinien być naturalny, a etykieta zawierać miejsce pochodzenia rośliny lub olejku oraz dawkowanie i przeciwwskazania.

  8. Masaż naturalnym, pięknie pachnącym olejkiem jest dobrem,który nie sposób przecenić. Oby każdy miał tego świadomość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *